Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o wsparcie statutowe dla kół gospodyń wiejskich na 2024 rok. Dokumenty można składać od 25 marca. Jak podano w komunikacie ARiMR, od 25 marca koła gospodyń wiejskich wpisane do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich będą mogły ubiegać się o przyznanie pomocy finansowej z budżetu państwa. Łącznie do rozdysponowania przewidziano 120 mln zł.

Podobnie jak w poprzednich latach wysokość dotacji będzie uzależniona od liczebności koła. 8 tys. zł otrzymają liczące nie więcej niż 30 osób; o 9 tys. zł będą się mogły ubiegać te składające się z od 31 do 75 osób; w przypadku jeszcze liczniejszych dofinansowanie wyniesie 10 tys. zł. W przypadku zmiany liczby członków koła w pierwszej kolejności we właściwym ze względu na siedzibę koła biurze powiatowym ARiMR należy złożyć wniosek o aktualizację liczby członków koła, a dopiero potem wniosek o przyznanie pomocy finansowej. Środki pozyskane z dofinansowania można przeznaczyć m.in. na działalnością społeczno-wychowawczą i oświatowo-kulturalną w środowiskach wiejskich, reprezentację interesów środowiska kobiet wiejskich wobec organów administracji publicznej lub rozwój kultury ludowej, w tym w szczególności kultury lokalnej i regionalnej. Wnioski będzie można składać do końca września w powiatowych biurach ARiMR. W przypadku wyczerpania zaplanowanej puli środków nabór zostanie zakończony.

Koła gospodyń wiejskich, które nie wskazały we wpisie do ewidencji numeru rachunku lub podany numer jest nieaktualny, powinny dokonać zmian przed złożeniem wniosku o przyznaniem pomoc. We wniosku nie można wskazywać rachunków należących do osób trzecich, w tym do pełnomocnika. Wnioski będzie można składać można składać bezpośrednio w kancelarii biura powiatowego ARiMR, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, usługi mObywatel na stronie gov.pl lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Przy składaniu wniosku o przyznanie pomocy dla koła gospodyń wiejskich za pośrednictwem platformy ePUAP należy postępować analogicznie jak w przypadku składania wniosku o wpis do KRKGW. W przypadku składania wniosku o pomoc finansową dla kół gospodyń wiejskich przez usługę mObywatel należy kliknąć przycisk „Zaloguj” w prawym górnym rogu na stronie gov.pl, wybrać funkcję Pismo ogólne, wpisać nazwę Biura Powiatowego do którego chcemy wysłać wniosek, zatwierdzić klikając lewym klawiszem myszy na nazwę wybranego Biura Powiatowego z listy rozwijanej, wybierać rodzaj pisma, uzupełnić tytuł i treść pisma.

Za datę złożenia wniosku o przyznanie pomocy finansowej dla koła gospodyń wiejskich uważa się datę wpływu tego wniosku do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa” – wskazano w komunikacie.