Dożynki Gminy Chełm 2019 - fotorelacja

W niedzielę, 25 sierpnia, nad Zalewem Żółtańce odbyły się Uroczystości Dożynkowe Gminy Chełm. Tradycyjnie rozpoczął je korowód dożynkowy, który poprowadzili starostowie Joanna Lasota i Andrzej Lewiński, niosąc chleb, przekazany gospodarzom gminy.

Po korowodzie rozpoczęła się polowa Msza Święta, którą celebrowali ks. Mirosław Bończoszek z Parafii Świętej Rodziny w Chełmie i ks. Marek Żyszkiewicz z Parafii Chrystusa Pana Zbawiciela w Podgórzu. Po mszy świętej gospodarze dożynek Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba, z-ca Wójta Lucjan Piotrowski, Przewodniczący Rady Gminy Chełm i radni gminni tradycyjnie podzielili się chlebem z uczestnikami dożynek. Rozpoczynając część oficjalną dożynek Wójt Gminy Chełm, dziękując rolnikom, za trud ich pracy podkreślił, że dzisiejsze rolnictwo – także na terenie Gminy Chełm – to nowoczesne maszyny i technologie, ale to nadal ciężka praca i pasja sprawiają, że do skupów trafiają płody rolne najwyższej jakości. Swoje podziękowania dla rolników w wystąpieniach skierowali również: prof. Józef Zając Senator RP, radny Sejmiku Województwa Krzysztof Grabczuk, starosta Chełmski Piotr Deniszczuk, przez swoich przedstawicieli listy gratulacyjne przesłali Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Wśród gości obecni byli przedstawiciele samorządów, służb mundurowych i przedsiębiorcy. Nieodzownym elementem dożynek jest konkurs wieńców i chlebów dożynkowych. W tym roku do konkursu zgłoszono 9 wieńców i 11 chlebów.  Trudne zadanie oceny wieńców spoczęło na komisji w składzie: Ryszard Mielniczuk – przewodniczący, Irena Wawerska, Mirosław Mysiak, Aneta Wybraniec- członkowie.  Komisja oceniła 9 wieńców i przyznała nagrody dla:

I miejsce- Koło Gospodyń Wiejskich w Rożdżałowie

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Stawie

III miejsce – Justyna Dziekańska

III miejsce – Koło Emerytów i Rencistów Uher, Stare Depułtycze

Wyróżnienie specjalne za formę artystyczną otrzymało:

-Koło Gospodyń Wiejskich Strupin Duży

Pozostałe wieńce zostały nagrodzone wyróżnieniem:

- Klub Seniora „Pod Dębami”

- Małgorzata Roman – Niemiec

- Ochoża – Kolonia

- Agnieszka Piotrowska - Janów

Komisja oceniła 11 chlebów i przyznała nagrody:

I miejsce- Koło Gospodyń Wiejskich – Staw

II miejsce – Lilianna Komorowska

III miejsce – Marta Czwarnowska

Dla pozostałych przyznano wyróżnienia:

- Ewa Chomiarczuk

- Justyna Dziekańska

- Ewa Kucharuk

- Bożena Klekotka

- Koło Emerytów i Rencistów Uher, Stare Depułtycze

- Małgorzata Roman-Niemiec

- Maria Wójtowicz, Maria Szady

- Michalska Barbara

W części artystycznej na scenie nad Zalewem Żółtańce zaprezentowali się: Zespół Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”, Teatr „Leopolis” ze Lwowa z rewia kabaretową, Kapela „Cudawianki” z Dorohuska, Kabaret „Dunia” z Żółtaniec, Chełmska Szkoła Rocka i Zespół „Deck Over”. Na zabawie Dożynkowej zagrał zespół Wademekkum. Dożynkom towarzyszyły wystawy sprzętu rolniczego, przedsiębiorców z terenu Gminy Chełm i regionu, jak również gastronomia, która serwowała obecnym dożynkową grochówkę.

Wieńce dożynkowe 2019r.

rozmiar tekstu

Gospodarka Odpadami

• Gospodarowanie Odpadami Komunalnymi >