Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W Strupinie Dużym, przy świetlicy, uroczyście obchodzono 130. Rocznicę Urodzin Pauliny Hołysz, wybitnej twórczyni ludowej. Podczas Festynu Ludowego „U cioci Pauliny” odsłonięto Ławeczkę Pauliny, a właściwie całą instalację, której dokonali Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm, Artur Kubacki przewodniczący Rady Gminy Chełm, Lucjan Piotrowski z-ca wójta, Andrzej Jagnicki sołtys i radny Gminy Chełm, Leszek Kuchta przedstawiciel rodziny i Zbigniew Okoń publicysta, literat.

 Następnie proboszcz ks. kan. Krzysztof Maksymowicz z Parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie poświęcił Ławeczkę. Wykonawcą postaci P. Hołysz był Krzysztof Skóra, instalacji Zbigniew Otkała, wg. projektu całości Ryszarda Mielniczuka. W dalszej części Festynu zabrali głos Wiesław Kociuba oraz Leszek Hołysz, który przedstawił wspomnienia o P. Hołysz. Zaprezentowali się też młodzi recytatorzy i artyści plastycy (była wystawa ich prac) laureaci Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej od wielu lat organizowanego przez Szkołę Podstawową im. W. Broniewskiego w Strupinie Dużym.

Prezentacji i  promocji wydawnictwa „Wiersze jak moja dola” P. Hołysz, Tom I, autorstwa Z.W. Okonia i Z. Lubaszewskiego dokonał Zbigniew Okoń. Jako przewodniczący Komisji Konkursowej I Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Ziemia moich wierszy” im. Pauliny Hołyszowej odczytał protokół.  Laureatami zostali Kategoria I: I Nagroda:  godło ”Figa”: Nadia Pacocha,  Szczecin; I Nagroda:  godło ”Rosa”: Gabriela Kupis, Cierno- Zaszosie; II Nagroda: godło „Mila”: Milena Ewa Cieślewicz, Dąbrowa; Wyróżnienie: godło „Julia”: Julia Ramotowska, Sieniawka. Kategoria II: I Nagroda:  godło „Przezmian”: Piotr Łopuski, Trzciniec; II Nagroda:  godło „Jarzębina”: Ewa Jowik, Łazy; III Nagroda:  godło „Kukułka”: Edyta Wysocka, Miastko; Wyróżnienie: godło „Konwalia”: Wioletta Jaworska, Niebożyn; Wyróżnienie: godło „Koloryt”: Ewa Nowakowska, Piastów. Nagroda Specjalna: godła „Koń”: Tadeusz Dejnecki, Płock. Obecni laureaci zaprezentowali swoje utwory.

Wręczono również, Medale Pamiątkowe im. Pauliny Hołyszowej, za działalność artystyczną i społeczną na rzecz Gminy Chełm. Otrzymali je Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm, Lucjan Piotrowski zastępca wójta Gminy Chełm, Artur Kubacki przewodniczący Rady Gminy Chełm, Maria i Andrzej Jagniccy działacze społeczni, Andrzej Lewiński radny Gminy Chełm, społecznik, Ryszard Mielniczuk dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm, Zbigniew Lubaszewski prezes Oddziału PTTK im. K. Janczykowskiego w Chełmie, Zbigniew Okoń poeta, publicysta, Ewa Grusza dyrektor Szkoły Podstawowej w Strupinie Dużym, Jowita Mróz nauczyciel-bibliotekarz w Szkole Podstawowej w Strupinie Dużym, Anna Cichosz dyrektor Szkoły Podstawowej w Uhrze, Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm, Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Aneta Kotek liderka Kabaretu DUNIA i Zespołu I TO I OWO, Kabaret Dunia i Zespół I TO I OWO, Krystyna Igras poetka, malarka, Stanisława Mąka twórczyni ludowa, Piotr Bakun artysta fotografik, Krzysztof Prost działacz społeczny, autor publikacji, Stanisław Kuć działacz społeczny, Eugeniusz Bis działacz społeczny, Kazimierz i Barbara Michalscy  działacze społeczni, Leszek Kuchta przedstawiciel rodziny, Dorota Usydus przedstawiciel rodziny, Teodora Hołysz przedstawiciel rodziny, Leszek Hołysz przedstawiciel rodziny, Ireneusz Usydus przedstawiciel rodziny, Sylwia Flis przedstawiciel rodziny, Maria Bornus przedstawiciel rodziny, Jadwiga Kowalczyk przedstawiciel rodziny, Jolanta Hołysz-Dziekan przedstawiciel rodziny, Nadia Pacocha laureat Konkursu poetyckiego, Gabriela Kupis laureat Konkursu poetyckiego, Milena Ewa Cieślewicz laureat Konkursu poetyckiego, Julia Ramotowska laureat Konkursu poetyckiego, Piotr Łopuski laureat Konkursu poetyckiego, Ewa Jowik laureat Konkursu poetyckiego, Edyta Wysocka laureat Konkursu poetyckiego, Wioletta Jaworska – laureat Konkursu poetyckiego, Ewa Nowakowska laureat Konkursu poetyckiego, Tadeusz Dejnecki laureat Konkursu poetyckiego, Oliwia Lasota laureat konkursu recytatorskiego, Wiktoria Wróbel laureat konkursu recytatorskiego, Piotr Dymczyk laureat konkursu recytatorskiego, Maja Kowalczyk laureat konkursu recytatorskiego, Wojciech Waszczuk laureat konkursu plastycznego, Wiktoria Korneluk  laureat konkursu plastycznego, Małgorzata Hołysz laureat konkursu plastycznego, Kacper Nafalski laureat konkursu plastycznego.

W części artystycznej wystąpili Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej, Zespół Pieśni i Tańca Uherzacy, Zespół Śpiewaczy „Swojska Nuta” z Rejowca oraz Zespół „I To i Owo” z Żółtaniec w premierowych utworach do wierszy P. Hołysz. Jak to na urodzinach były ciasta, swojskie jedzenie na stoiskach kół gospodyń wiejskich. Swoje stoiska przygotowali również Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie oraz wystawę prac Stanisława Mąka

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.