19 listopada w Galerii Sztuki Współczesnej OWIK w Uhrze odbył się wernisaż wystawy Oganesa Kazariana  - Owika, urodzonego w Armenii, a od roku 1992 mieszkającego i tworzącego w Polsce (w 2003 roku otrzymał obywatelstwo polskie).  Właśnie w Uhrze wraz z żoną Teresą Chomik-Kazarian stworzyli Dom Pracy Twórczej, a następnie Galerię Sztuki Współczesnej OWIK, gdzie gości wielu artystów z całego świata.

O. Kazarian zajmuje się malarstwem i architekturą, a ostatnio tworzy również instalacje rzeźbiarskie. Jego prace znajdują się w muzeach w Polsce i na świecie, jak również w kolekcjach prywatnych. W swoim dorobku twórczym ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, ta jest kolejną, na której znalazły się jego najnowsze prace.
Wystawę otworzył Ryszard Mielniczuk dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm, który od wielu już lat współpracuje zarówno Domem Pracy Twórczej, jak i Galerią. Następnie w krótkich wystąpieniach Krzysztof Grabczuk Poseł na Sejm RP oraz Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm skierowali wiele ciepłych słów  do autora oraz życzyli dalszych sukcesów w pracy twórczej i upowszechnianiu sztuki. Jagoda Barczyńska opowiedziała o drodze twórczej Owika, tutaj w Polsce, jego asymilacji i integracji z nowym środowiskiem, który dał owoce w postaci wielu całkiem nowych prac. O samej twórczości i prezentowanych pracach opowiadała Izabela Winiewicz-Cybulska kurator wystawy. Jak mówiła – Oganes ma dwie ojczyzny, nie odcina się od swych ormiańskich korzeni i swemu pochodzeniu pozostaje wiernym, czego dowodem są prace z motywem przewodnim alfabetem. „Alfabet” to artystyczny projekt, na który składają się różnorodne formy wypowiedzi, dla których punktem wyjścia jest litera. Jak mówi sam artysta – dla każdego Ormianina najważniejsze są religia (Armenia to najstarsze państwo chrześcijańskie na świecie), góra Ararat oraz pismo – alfabet ormiański - urastający do symbolu ormiańskiej tożsamości, tradycji i kultury.
Dowolność skojarzeń w odbieraniu „Alfabetu” Oganesa Kazariana jest dopuszczalna, bo jest to sens  tej sztuki –  jak pisze w katalogu wystawy  I. Winiewicz-Cybulska – sztuki współczesnej , której celem jest skłanianie widza do indywidualnych spekulacji i przemyśleń.