Maratony Kresowe - Janów 2019

Po raz pierwszy w historii Maratonów Kresowych miał miejsce wyścig dwuetapowy. Był to najbardziej wymagający weekend w sezonie. Zawodnicy ścigali się w gminie Żmudź a drugiego dnia w Janowie gm. Chełm.

W zawodach wystartowali zawodnicy z pięciu państw; Litwy, Białorusi, Rosji,Ukrainy i Polski. W Janowskim wyścigu zmierzyło się prawie 400 zawodników w tym mistrz Litwy  Sarunas Pacevicius, mistrzyni Litwy Silvija Paceviciene, mistrz Polski juniorów Piotr Kryński, Dariusz Zakrzewski były zawodowy kolarz szosowy, który na Mistrzostwach Świata w Kolarstwie Szosowym w 1983 zajął czwarte miejsce w jeździe drużynowej na czas. W 1985 roku zajął trzecie miejsce w wyścigu Tour de Pologne. W tym samym roku startował w Vuelta a Colombia. W 1991 roku we Francji wygrał wyścig Conseil general de Val D'oisse, pokonując m.in. późniejszego mistrza świata z 1998 roku, Laurenta Brocharda.

Trasa opracowana  przez Katarzynę Błaszczak była szybsza od ubiegłorocznych. Na zjazdach prędkości dochodziły do ponad 60 km/h kończące się często ostrym skrętem lub lądowaniem poza trasą przy słabszej technice jazdy.

Bardzo dobry wynik „wykręcili” zawodnicy z grupy Azart Peleton Chełm:

Na dystansie Maraton: Adam Chachaj zdobył 4 miejsce w swojej kategorii wiekowej ( open 15), Wiesław Wójtowicz 2 (open 13), Wiesław Pawluk 3 (open 14), wśród kobiet z grupy najlepszy czas miała Katarzyna Błaszczak co dało jej 3 miejsce w swojej kategorii i również 3 w kategorii open kobiet. Drużynowo w maratonie Azart wylądował na 3 miejscu. Równie dobre wyniki Azart Peleton Chełm zdobył w półmaratonie. Na tym dystansie w kategorii M5 Wiesław Kociuba dojechał z drugim czasem. Natomiast Marian Kita stanął na najwyższym stopniu podium w kategorii M6. Na dystansie FIT, pierwsze miejsce wywalczyła Beata Wójtowicz (open 3).  Drużynowo na dystansach FIT i MINI bezkonkurencyjny okazał się Azart Peleton Chełm zajmując pierwsze miejsce. W klasyfikacji „dwudniówki” czyli wyścigów w gminie Żmudź i Chełm Azart Peleton Chełm zajął 2 miejsce.

Przygotowaniem trasy pod względem bezpieczeństwa, jak co roku, zajęła się gmina Chełm i Nadleśnictwo Chełm. Uroczystej dekoracji zawodników w amfiteatrze w Janowie towarzyszył koncert Kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Chełmskiej.