Niezapomniana lekcja historii

 5 sierpnia w ramach Gminnych Obchodów 100-lecia Niepodległości obchodzono 155 Rocznicę Bitwy pod Depułtyczami, stoczonej przez powstańców 5 sierpnia 1863 r. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w Kościele w Depułtyczach, z udziałem delegacji i pocztów sztandarowych szkół, organizacji społecznych i samorządowych, jednostek wojskowych. Muzyczną oprawę podczas mszy zapewnił Chór Parafii Rozesłania Św. Apostołów, który w tym roku obchodzi swoje stulecie. Dalsza część uroczystości  odbyła się pod pomnikiem Powstańców Styczniowych, wg ceremoniału wojskowego,  w asyście kompanii i warty honorowej Garnizonu Chełm.  W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Chełm – Wiesław Kociuba przypomniał historię bitwy, odsłonięcia pomnika i obowiązkach upamiętniania historii jakie ciążą na samorządzie i mieszkańcach gminy. Po modlitwie za poległych w walce o wolność i niepodległość odczytany został Apel Poległych i oddana została salwa honorowa. Wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele: Ministerstwa Obrony Narodowej,  Wojewody Lubelskiego, Urzędu Marszałkowskiego i Rady Powiatu, służb mundurowych, środowisk kombatanckich, szkół z terenu Gminy Chełm, harcerzy,  przedsiębiorców z terenu Gminy Chełm, Urzędu i Rady Gminy Chełm.

Druga część obchodów rocznicowych miała miejsce nad Zalewem Żółtańce gdzie przygotowano szczególne atrakcje.  Rozpoczęli ją skoczkowie z grupy SkyDive Chełm, skokiem z Flagą Narodową i Gminy Chełm. Następnie odbyła się widowiskowa rekonstrukcja historycznej, zwycięskiej bitwy, w której uczestniczyło kilkudziesięciu członków z kilku stowarzyszeń historycznych okresu Powstania Styczniowego z terenu całej Polski m.in.  Stowarzyszenia Historycznego im. Piątego Oddziału Wojsk Narodowych Woj. Lubelskiego zwanych Ćwieki ze Starościna, Małogoski Oddział Powstańczy 1863 z Małogoszczy, Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej z Jabłonnej, Konna Grupa Rekonstrukcji Historycznych „Kresy” z Białegostoku.  Widzowie mogli zobaczyć powstańczy obóz rozbity w „lasku” okalającym plażę, „brankę” – czyli przymusowy nabór do carskiej armii, ślubowanie nowych powstańców przyjmowanych w szeregi poszczególnych oddziałów jak również samą bitwę pod Depułtyczami. W czasie rekonstrukcji lektor przekazywał zgromadzonym, nie tylko to co właśnie dzieje się na „polu bitwy”, ale również tło historyczne wydarzeń z okresu Powstania Styczniowego.  Po rekonstrukcji – już na scenie przed publicznością wystąpiła Lubelska Orkiestra Wojskowa i Zespół Wokalny Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego WP – prezentujące najpopularniejsze utwory, pieśni i piosenki patriotyczne oraz Zespół Pieśni i Tańca Gminy Chełm „Uherzacy”. Na zakończenie uroczystości na plac wjechali ułani z Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej z Janowa, którzy zaprezentowali pokaz musztry kawaleryjskiej. Koncertom i pokazom na scenie towarzyszyły wystawy sprzętu wojskowego z 2 Batalionu Rozpoznawczego w Hrubieszowie, 1 Kołobrzeskiego Batalionu Zmechanizowanego  Garnizonu Chełm i Oddziału Żandarmerii Wojskowej. Tuż przy scenie mieszkańcy regionu mogli zobaczyć również specjalną wystawę IPN Ojcowie Niepodległej, na której zaprezentowano biogramy najważniejszych postaci, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 r. Dla bardzo licznie przybyłej  publiczność była również żołnierska grochówka i smalec z ogórkami. Organizatorami tych obchodów było Biuro Promocji Gminy Chełm, przy współorganizacji Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm, Stowarzyszenia Historycznego Ćwieki ze Starościna, Chełmskiego Stowarzyszenia Miłośników Koni i Kawalerii Polskiej z Janowa, SkyDive Chełm oraz CEMEX Polska z Chełma.