Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

8 kwietnia w gminie Chełm gościły  szczególne delegacje.  Z wizytą i darami dla uchodźców z Ukrainy przybyli przedstawiciele Stowarzyszenia Rotary oraz gminy Leśna Podlaska. Rotary jest światową organizacją humanitarną z ponad 1,2 miliona członkami zrzeszonymi w 34.500 klubach Rotary w ponad 200 krajach i regionach geograficznych. Rotary Club w Chełmie powstał w 2002 r. Obecnie zrzesza 15 członków.

Od pierwszych dni napływu uchodźców z Ukrainy Klub zaangażował się w pomoc poprzez następujące działania: zakup artykułów żywnościowych na przejście graniczne w Drohusku, zakup artykułów higienicznych dla matek i dzieci przekraczających granice, zakup odzieży termicznej, leków,  obuwia wiosennego dla dzieci z Ukrainy przebywających na terenie powiatu chełmskiego Przekazano też do szpitala na Ukrainę 500 szt. rurek tracheostomicznych oraz dużej ilości środków przeciwbólowych i opatrunkowych.

Cały czas Klub prowadzi doraźną pomoc rzeczową wg zapotrzebowania ośrodków dla uchodźców. Właśnie z taką pomocą, najbardziej potrzebnymi i niezbędnymi artykułami chemii gospodarczej i artykułami żywnościowymi, dla 18 punktów zorganizowanych na terenie gminy Chełm, przybyli Ci szczególni goście. Gminę Chełm odwiedzili następujący przedstawiciel Stowarzyszenia Rotary: Wojciech Wrzecionkowski Gubernator Dystryku 2231 (teren całej polski), Bob Sherman przedstawiciel RC Skyline Duluth, Minnesota  (USA), Grażyna Dzwonnik Pas Prezydent RC Chełm oraz Anna Popek Pas Prezydent RC Chełm. Na początek odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy w Pokrówce, w którym uczestniczyli przedstawiciele gminy Wiesław Kociuba wójt gminy, Lucjan Piotrowski zastępca wójta oraz Ryszard Mielniczuk dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. Następnie delegacja odwiedziła dzieci-uchodźców uczące się w Szkole Podstawowej w Stołpiu. Szkoła przyjęła 25 dzieci (w sześciu szkołach podstawowych na terenie gminy jest już ponad 80 ukraińskich uczniów). Goście odwiedzili również punkty pobytu uchodźców w Janowie i Strupinie Dużym. Były to spotkanie pełne ciepła, serdeczności, nadziei i mimo całej sytuacji, radosne. Tę radość wniosły te dzieci – bezpieczne, uśmiechnięte, wdzięczne, nie tylko za słodycze, ale za każdą pomoc. Powyższe działania były finansowane ze środków własnych Klubu Chełmskiego, jak i wpłat z Kubów Rotary z całego świata oraz indywidualny darczyńców.

Tego samego dnia Urząd Gminy Chełm oraz punkty pobytu uchodźców odwiedziła delegacja z Gminy Leśna Podlaska oraz Stowarzyszenia Euroregionu BUG.  Paweł Kazimierski wójt tej gminy oraz Galina Grabarczuk dyrektor biura Stowarzyszenia przywieźli mnóstwo przepysznych drożdżówek, przygotowanych przez lokalne koła gospodyń wiejskich oraz piekarnię. Smakołyki zostały rozwiezione uchodźcom przebywającym na terenie gminy. Gościom towarzyszyli Lucjan Piotrowski zastępca wójta Gminy Chełm oraz Mirosław Mysiak dyrektor Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Obrony Cywilnej. W imieniu uchodźców bardzo dziękujemy za te wszystkie dary serca.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.