Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

20 sierpnia, już tradycyjnie, Uroczystości Dożynkowe Gminy Chełm odbyły się nad Zalewem Żółtańce. Rozpoczęły się Korowodem Wieńców Dożynkowych, na czele którego stanęli Starostowie Dożynek Karolina Sawicka i Andrzej Oleksiejuk (noty poniżej). Przekazali oni chleb z tegorocznych zbóż gospodarzom gminy

Wisławowi Kociubie wójtowi Gminy Chełm, Arturowi Kubackiego przewodniczącemu Rady Gminy Chełm, Lucjanowi Piotrowskiemu zastępcy wójta, asystował im ks. Mirosław Bończoszek proboszcz Parafii Św. Rodziny, który następnie koncelebrował Mszę Św. Polową w intencji rolników. Podczas mszy został poświęcony chleb oraz wieńce. W części oficjalnej z podziękowaniami dla rolników zwrócili się kolejno Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm, prof. dr hab. Józef Zając senator RP, dr Krzysztof Grabczuk poseł na Sejm RP, jak również zostały odczytane listy od przedstawicieli europosłów, marszałka i wojewody lubelskiego.  Po wystąpieniach gości rozpoczęła się część artystyczna, w której każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Kolejno na scenie wystąpili Kapela Pogwizdani, Zespół Pieśni i Tańca Uherzacy, Zespół I To I Owo z Żółtaniec, Zespół Zgrany Band, młodzi wokaliści Chełmskiej Szkoły Rocka, mieszkańcy naszej gminy Amelia Mielniczuk, Klaudia Rekuta, Patryk Piszcz, Natalia Mazurek, Zespół Paulinki ze Strupina Dużego oraz Elena Rutkowska z Zespołem Cygańskie Czary. Oczywiście była mała gastronomia m.in. dożynkowa grochówka, gulasz myśliwski, również kuchnia tradycyjna, wystawy, kiermasze, atrakcje dla dzieci. 
Odbyły się Konkursy na Najładniejszy Wieniec Dożynkowy oraz Najsmaczniejszy Chleb Dożynkowy. W konkursie na wieniec I miejsce otrzymało Stowarzyszenie „Tradycja” z Janowa, II miejsce ex aequo Koło Gospodyń Wiejskich Staw i Seniorzy Uher, III miejsce ex aequo Jagodne Wieś i Schola Alaudane Podgórze, IV miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Rożdżałów, wyróżnienie otrzymał Związek Emerytów i Rencistów Strupin Duży. W konkursie na chleb I miejsce otrzymała Maria Jagnicka ze Strupina Dużego, II miejsce Małgorzata Roman-Niemiec z Pokrówki, III miejsce Justyna Dziekańska z  Zagrody, wyróżnienia otrzymały Lilia Komorowska z Janowa i Anna Zaj z Weremowic. Nagrody za chleb otrzymały również Wiesława Mosiuk ze Strupina Dużego, Joanna Danak z Nowin, Ewa Kucharuk z Rożdżałowa, Teresa Szczypek ze Strupina Małego oraz Bożena Klekotka z Rożdżałowa.

 Starościna Dożynek Pani Karolina Sawicka mieszka w miejscowości Józefin, gdzie wraz z mężem Michałem, prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 210 ha na terenie gminy Chełm i Wierzbica. Specjalizują się w produkcji roślinnej, osiągając w tej dziedzinie sukcesy, m.in. zajęli I miejsce w konkursie "Rolnik z lubelskiego 2020”. Uprawiają przede wszystkim zboża, głównie pszenicę, rzepak i rośliny strączkowe, stosując nowoczesną technologię „strip till”, polegającą na spulchnianiu pasów pola, w których wysiewane są nasiona z użyciem nawozów mineralnych. Posiadają specjalistyczny sprzęt do tego typu uprawy, którymi świadczą dodatkowo ekonomiczne usługi rolnicze. W swoim gospodarstwie uzyskuje bardzo wysokie plony. Współpracuje z P.H. AGRO–TERS, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, firmą SolarCorn oraz Teamagro Kuczyńska.

Starosta Dożynek Pan Andrzej Oleksiejuk mieszka w Horodyszczach – Kolonii gdzie prowadzi, od 29 lat, gospodarstwo rolne, a od 18 lat wraz z żoną Małgorzatą, o powierzchni około 100 ha na terenie gminy Chełm i miasta Chełm. Specjalizują się w produkcji roślinnej, uprawiają pszenicę, jęczmień browarny, rzepak, groch i buraki cukrowe. W gospodarstwie stosują nowoczesne technologie produkcji, posiadają bazę sprzętu rolniczego. Współpracują z Krajową Grupą Spożywczą Spółka Akcyjna, Spółką Viking Malt Browar Sierpc, Lubelską Izbą Rolniczą oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.