Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W niedzielę, nad Zalewem Żółtańce, po dwuletniej przerwie, odbyły się Uroczystości Dożynkowe Gminy Chełm. Rozpoczęły się Korowodem Dożynkowym na czele ze Starostami Dożynek Anną Pajer i Michałem Sawickim (notatka poniżej). Starostowie wręczyli chleb gospodarzom gminy Wiesławowi Kociubie wójtowi gminy, Arturowi Kubackiemu przewodniczącemu rady gminy i Lucjanowi Piotrowskiemu zastępcy wójta, w asyście ks. Mirosława Bończoszka proboszcza Parafii pw. Św. Rodziny w Chełmie oraz ks. Marka Żyszkiewicza proboszcza Parafii pw. Chrystusa Pana Zbawiciela.

Księża również koncelebrowali Mszę Święta polową, podczas której został poświęcony chleb oraz wieńce. W oficjalnej części uroczystości wójt Wiesław Kociuba przywitał gości, podziękował rolnikom za ich ciężka pracę. W części artystycznej wystąpili Kapela Karczmarze z Rzeszowa, Kapela Koromysło ze Szczebrzeszyna, Zespół Pieśni i Tańca Uherzacy, Zespół I To i Owo z Żółtaniec, Zespół Madabis z Chełma oraz Wojciech Cugowski z zespołem. Podczas dożynek zostały rozstrzygnięte konkursy na najładniejszy wieniec i chleb dożynkowy. Komisja oceniła 8 wieńców i przyznała nagrody w następujący sposób: I miejsce - Świetlica Srebrzyszcze; II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Staw; III miejsce - Seniorzy Uher; IV miejsce - Sołectwo Pokrówka; IV miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Jagodno; IV miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich Rożdżałów; IV miejsce - Stowarzyszenie Tradycja Janów. Wyróżnienia specjalne otrzymał wieniec Koła Rencistów i Emerytów ze Strupina Dużego. Sponsorami nagród byli m.in. Nadbużański Związek Pszczelarzy w Chełmie, Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie, Szkoły dla dorosłych Wiliams oraz Stowarzyszenie Polska 2050. Komisja oceniła również 16 chlebów i przyznała następujące miejsca: I miejsce- Aneta Lewińska (Srebrzyszcze); II miejsce- Roman Klasura (Żółtańce); III miejsce- Bogumiła Potoczna (Okszów). Dla pozostałych przyznano wyróżnienia: Justyna Dziekańska - Zagroda; Krystyna Guz- Weremowice; KGW Jagodno; Teresa Szczypek- Rożdżałów; Oksana Durko- Rożdżałów Ewa Kucharuk- Rożdżałów; Bożena Klekotka- Rożdżałów; KGW (Krystyna Szachun)- Staw; Lila Komorowska- Janów; Marta Kalamon - Żółtańce; Paweł Kalamon- Żółtańce; Małgorzata Roman-Niemiec- Pokrówka; Danuta Malinowska- Uher. Dopisała pogoda i publiczność, było rodzinnie i radośnie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie.
Starościna Dożynek Pani Anna Pajer mieszka w miejscowości Strupin Duży, gdzie z mężem Wojciechem od 15 lat prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni około 180 ha na terenie gmin Chełm, Leśniowice, Kamień i Uchanie. Specjalizują się w produkcji roślinnej, uprawiają pszenicę ozimą, jęczmień, rzepak i buraki cukrowe. W gospodarstwie stosują nowoczesne technologie produkcji, posiadają bazę sprzętu rolniczego. Ponadto prowadzą firmę AGRO POWER, która świadczy usługi na rzecz rolnictwa. Współpracują z Krajową Spółką Cukrową S.A. Oddział „Cukrownia Krasnystaw”, Spółką Lubella oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego.
Starosta Dożynek Pan Michał Sawicki zamieszkały w Józefinie prowadzi od 18 lat gospodarstwo rolne, a od 6 lat wraz z żoną Karoliną, o powierzchni 210 ha na terenie gmin Chełm i Wierzbica. Specjalizuje się w produkcji roślinnej, osiągając w tej dziedzinie sukcesy, m.in. zajął I miejsce w konkursie "Rolnik z lubelskiego 2020”. Uprawia przede wszystkim zboża, głównie pszenicę, rzepak i rośliny strączkowe, stosując nowoczesną technologię „strip till”, polegającą na spulchnianiu pasów pola, w których wysiewane są nasiona z użyciem nawozów mineralnych. Stworzył ze wspólnikiem markę „NoTiller”, gdzie projektują oraz produkują innowacyjne maszyny do uprawy pasowej. Współpracuje z P.H. AGRO-TERS, Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego, firmą SolarCorn oraz Teamagro Kuczyńska.

 

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.