Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

12 maja w Podgórzu odbyły się uroczyste Obchody 100-lecia Parafii Chrystusa Pana Zbawiciela w Podgórzu. Miejscowość, jak i parafia ma bogatą historię. Kościół w Podgórzu to jeden z najstarszych zabytków w naszym regionie, ok. XII w. Biskup Marian Fulman w dniu 28 sierpnia 1924 roku erygował parafię w Podgórzu.

Aktualnie w parafii mieszka 2784 osoby. Miejscowości z parafii należą do 4 gmin Chełm, Rejowiec, Siedliszcze i Wierzbica. W skład parafii wchodzą następujące miejscowości: Adolfin, Bieniów, Henrysin, Jankowice, Janów, Józefin, Julianów, Leonów, Niemirów, Nowosiółki Kolonia, Nowosiółki Wieś, Ochoża, Pniaki, Podgórze, Stołpie, Tytusin, Wereszcze Duże, Zawadówka.

Uroczystość połączona była z udzieleniem Sakramentu Bierzmowania oraz Odpustem Parafialnym. W tym jubileuszu uczestniczył na zaproszenie proboszcza parafii ks. Marka Żyszkiewicza Biskup Pomocniczy Senior Archidiecezji Lubelskiej Mieczysław Cisło. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele samorządu Gminy Chelm na czele z Wiesławem Kociubą wójtem gminy. Po tak doniosłych uroczystościach przyszedł czas na wspólną zabawę na Pikniku Rodzinnym, który rozpoczęto od poczęstowania gości specjalnie na ten dzień upieczonym tortem od społeczności parafian, który osobiście zaczął kroić ksiądz biskup. W bogatej części artystycznej wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. M. Curie-Skłodowskiej w Stołpiu, Orkiestra Dęta z Rejowca, Zespół „Unissimo” z Rejowca, Zespół „I to i o owo” z Żółtaniec, Zespół „Lazur Band” z Rejowca, a na zakończenie Zespół DMT z Czerniejowa. Były również stoiska z małą gastronomią kół gospodyń wiejskich z gminy Rejowiec oraz Stowarzyszenia Tradycja z Janowa.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.