Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W Żółtańcach powstaje duża ferma fotowoltaiczna. Moc zainstalowana każdego z trzech projektów PV Żółtańce (1, 2 i 3) będzie wynosić ok. 5 MW, co pozwala mówić o łącznej mocy PV Żółtańce 1, PV Żółtańce 2 i PV Żółtańce 3 wynoszącej ok. 15 MW.

Oddanie do użytku wszystkich trzech projektów planowane jest na początek II kwartału 2024. Prognozowana produkcja energii elektrycznej każdej z elektrowni to 5371 MWh na rok, co wystarczy do zaspokojenia zapotrzebowania ok. 2700 odbiorców. To znaczy, że wszystkie trzy elektrownie PV Żółtańce łącznie będą mogły produkować ponad 16 100 MWh (ponad 16 GWh), a korzystać z „zielonej” energii elektrycznej wyprodukowanej w ten sposób będzie mogło ponad 8 tys. odbiorców – gospodarstw domowych, przedsiębiorstw, szkół, szpitali, urzędów. Budowa magazynu energii nie jest aktualnie planowana jako inwestycja towarzysząca tym elektrowniom, ale PGE nie wyklucza takiej inwestycji w przyszłości. Elektrownia łącznie zajmie niemal 20 ha powierzchni.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.