W związku z nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Rada Gminy Chełm podczas Sesji w dniu 5 grudnia br. dokonała uzupełnienia zapisów Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy Chełm o kwestię odbierania osadów z instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków. Częstotliwość opróżniania osadników powinna wynikać z instrukcji eksploatacji urządzenia jednak zgodnie z podjętą uchwałą nie może to być rzadziej niż raz na dwa lata.

Obowiązek opróżniania szamb pozostaje na dotychczasowych zasadach, tj. częstotliwość opróżniania musi zapewnić brak przepełnienia zbiornika i niedopuszczenie do wylewania się zawartości na powierzchnię terenu, jednak nie rzadziej niż raz na pół roku.
Kolejną uchwałą dokonano ustalenia maksymalnych stawek opłat, jakie przedsiębiorcy odbierający odpady mogą stosować z tytułu odbierania odpadów komunalnych z nieruchomości niezamieszkałych. Za odbieranie odpadów z instytucji, firm, od osób prowadzących działalność gospodarczą, z nieruchomości na których znajdują się domki letniskowe lub innych nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno- wypoczynkowe górne stawki opłat nie mogą przekroczyć:

• za worek lub pojemnik o pojemności 110l – 140l - 20,00 zł brutto,
  • za pojemnik o pojemności 240l - 40,00 zł brutto,
  • za pojemnik o pojemności 1100l - 200,00 zł brutto,
  • za pojemnik o pojemności 2200l - 400,00 zł brutto,
  • za pojemnik KP7 o pojemności 7000l - 1200,00 zł brutto.

W przypadku braku segregacji odpadów komunalnych górne stawki mogą być dwukrotnie wyższe.

Górne stawki opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za usługę opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych wynoszą:

• za 1m3 nieczystości ciekłych - 50 zł;
  • za 1m3 nieczystości z osadników instalacji przydomowych oczyszczalni ścieków - 100 zł.