29 listopada w sali obrad Urzędu Gminy Chełm w Pokrówce obyła się XL Sesja Rady Gminy, na której jednym z głównym punktów była informacja wójta o przeprowadzonych Konsultacjach Społecznych na terenie gminy, następnie podjęcie przez radnych stosownej uchwały wraz z uzasadnieniem (treść tych dokumentów poniżej). Uchwała wraz z uzasadniem zgodnie z zaleceniami została bezpośrednio przekazana do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dla przypomnienia, spośród liczby 11 793 mieszkańców gminy Chełm uprawnionych do konsultacji, udział w nich wzięło 2 986 osób, co stanowi 25,32 %. Liczba ankiet konsultacyjnych ważnych to 2 933, co stanowi 98,23 % w odniesieniu do liczby osób, które wzięły udziałw konsultacjach. „Jestem za” było 59 osób (2,01%), „Jestem przeciw” – 2 856 (97,38 %), „Wstrzymuję się”– 18 (0,61 %). Liczba ankiet nieważnych wyniosła 53.uchwala m

Podczas sesji miała miejsce szczególna uroczystość związana z przekazaniem samochodu pożarniczego dla OSP w Zarzeczu. Przedstawiciele jednostki złożyli podziękownia wraz symbolicznymi statuetkami osobom, które czynnie przyczyniły się do zakupu nowego samochodu. Uhonorowani zostali Wiesław Kociuba wójt gminy, Artur Kubacki przewodniczący rady, Lucjan Piotrowski zastępca wójta, mł. bryg. Artur Rutkowski oraz Jarosław Gwardiak zastepca nadleśniczego.  Koszt zakupu zamknął się kwotą 809.340 zł. Na sfinansowanie zakupu pojazdu pozyskano środki z MSWiA oraz Komendanta Głównego PSP w kwocie 396.000 zł, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie – 104.000 zł, budżetu gminy Chełm – 289 340 zł oraz Nadleśnictwa Chełm – 20 000 zł.  Jest to średni samochód ratowniczo-gaśniczy GBA 3/16 z napędem 4x4, kategorii II. Zabudowany na podwoziu Renault D15, rok produkcji 2021. Silnik wysokoprężny o mocy 210 kW o normie czystości spalin EURO 6. Pojazd wyposażony jest w urządzenie sygnalizacyjno - ostrzegawcze, akustyczne i świetlne pojazdu uprzywilejowanego wykonane w technologii LED.