Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich szkody spowodowane przez SUSZĘ oznaczają szkody spowodowane wystąpieniem,  w dowolnym sześciodekadowym okresie od dnia 21 marca do dnia 30 września,spadku klimatycznego bilansu wodnego poniżej wartości określonej dla poszczególnych gatunków roślin uprawnych i gleb. W związku z tym suszę można szacować tylko wówczas, gdy zgodnie z klimatycznym bilansem wodnym, wystąpiła na danym terenie.

Wnioski dotyczące strat powstałych w wyniku suszy producenci rolni składają elektronicznie za pomocą aplikacji mobilnej https://aplikacje.gov.pl/app/susza/ , która umożliwia rolnikom oszacowanie szkód bez udziału komisji, a jedynie przez bazowanie na Klimatycznym Bilansie Wodnym dodatkowo pobiera niezbędne informacje do weryfikacji wniosków z kilku innych systemów min. Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Należy pamiętać, iż wniosek podpisujemy Profilem Zaufanym , dlatego posiadanie profilu jest niezbędne do zgłoszenia suszy. Na stronie internetowej System Monitoringu Suszy Rolniczej prowadzonej przez IUNG Puławy w zakładce O systemie – Mapa kategorii glebowych możemy sprawdzić do jakiej kategorii gleb została zaliczona konkretna działka i czy została na niej ogłoszona susza rolnicza  https://susza.iung.pulawy.pl/mapa-kategorii/.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.