25 maja w Stawie, przy cmentarzyku nad zalewem, odbyła się uroczystość upamitniajca 80 rocznicę pacyfikacji Stawu przez niemieckich okupantów. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele samorządu (wójt, przewodniczący, radni), radni poprzednich kadencji, uczniowie ze szkoły w Stawie z nauczycielami, którzy zaprezentowali krótką część artystyczną,

strażacy ochotnicy oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości. Wystawiono poczty sztandarowe szkoły i straży pożarnej. W wystąpieniach Wiesława Kociuby wójta gminy, Zbigniewa Lubaszewskiego historyka chełmskiego oraz Artura Kubackiego przewodniczącego rady gminy, nawiązano do tamtych tragicznych wydarzeń. Podziękowania za uporządkowanie tego miejsca pamięci w imieniu lokalnej społeczności na ręce wójta, złożył Mirosław Sabarański. Po modlitwie za pomordowanych, wygłoszonej przez proboszcza parafii w Stawie ks. Ryszarda Drozda, złożono kwiaty na grobach ofiar, a następnie przy pomniku w miejscu egzekucji, w Stawie.