W czwartek 23 września Wójt Gminy Chełm uczestniczył w posiedzeniu Sesji Rady Powiatu Chełmskiego. Obecność była związana z zamiarem przejęcia znacznego obszaru Gminy Chełm, a co za tym idzie także Powiatu Chełmskiego – obszaru z nowoczesną infrastrukturą, przedsiębiorstwami  - nie wymagającego ponoszenia żadnych inwestycji. Radni powiatowi w dość dosłowny sposób zgłosili sprzeciw takiej – jak określono grabieży najbogatszych i najatrakcyjniejszych sołectw. „Łapy precz od naszego powiatu, od Gminy Chełm” – mówił jeden z radnych.

Starosta chełmski Piotr Deniszczuk zachęcał radnych do rzeczowego i merytorycznego podejścia do tej kwestii, dodając jednocześnie, że pozytywne rozpatrzenie wniosku prezydenta Banaszka doprowadzi do poważnego regresu nie tylko w Gminie Chełm, ale i w powiecie. Bowiem po przejęciu wskazanych przez Prezydenta Chełma sołectw – Gmina Chełm straci 50% przychodów w budżecie, a to oznacza wstrzymanie przyszłych poważnych inwestycji na terenie całego obszaru Gminy jaki pozostanie po zmianach administracyjnych.