Święty Wieczór - powrót do wielowiekowej tradycji kolędowania

W sobotę 5 stycznia w Dworku Pan Tadeusz odbył się jedenasty już Święty Wieczór. Jest to cyklicznie organizowane spotkanie dla mieszkańców regionu, którzy wspólnie kolędują. W tym roku w Świętym Wieczorze zaprezentowały się: Chór Św. Jana Pawła II z Lublina, Zespół Śpiewaczy „Rosa” i Zespół Wokalny „Stone”  z Kamienia, Orkiestra Dęta OSP z Rejowca, Zespół z KDK w Krasnymstawie, Monika Pyclik i Radosław Sroczyński, Zespół „Pawłowianki” z Pawłowa, Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Uhrze.

W spotkaniu uczestniczyli nie tylko mieszkańcy gminy, ale także przedstawiciele władz samorządowych na czele z Wójtem Wiesławem Kociubą, europoseł Prof. Mirosław Piotrowski przedstawiciele służb mundurowych. Zespoły i wokaliści zaprezentowali nie tylko klasyczne kolędy, ale również tradycyjne szczodrywki, pastorałki, przedstawienia min. Herody i kolędnicy jakie organizowane były w polskich domach i dworach przez wieki – a które dzisiaj niemal już zostały zapomniane. Historie i znaczenie świętych wieczorów przybliżył zebranym regionalny poeta i znawca kresów Krzysztof Kołtun. Spotkanie było żywą lekcją tradycji i okazją do wspólnego kolędowania dla kilku pokoleń mieszkańców Gminy Chełm. Organizatorami spotkania byli Biuro Promocji Gminy Chełm, SKOK im. Z. Chmielewskiego, nieoceniony wkład w organizację wieczoru wnieśli: Dworek Pan Tadeusz, Centrum Bibliotek i Kultury Gminy Chełm, Zakład Foto-Video Pixel.