Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

19 sierpnia Wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba, Przewodniczący Rady Gminy Chełm Artur Kubacki, Z-ca Wójta Lucjan Piotrowski i gminni radni uczestniczyli w oficjalnym otwarciu pasa startowego i infrastruktury towarzyszącej na lotnisku PWSZ w Depułtyczach Królewskich.

Wśród zaproszonych przez władze PWSZ gości byli: prof. Przemysław Czarnek Minister Edukacji i Nauki, Dariusz Piontkowski Wiceminister Edukacji i Nauki, Beata Mazurek – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Monika Pawłowska – Poseł na Sejm RP, dr Jarosław Gowin – Poseł na Sejm RP, Stanisław Adamiak – Konsul Honorowy Ukrainy w Chełmie, Bolesław Gzik – Wicewojewoda Lubelski, Zdzisław Szwed – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego wraz z Radnymi Sejmiku. Obecni byli także Jakub Banaszek – Prezydent Miasta Chełm, gen. bryg. pil. Krzysztof Cur – Rektor Komendant Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie, prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater – Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. dr hab. Wojciech Załuska – Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. dr hab. inż. Adam Waśko – prorektor ds. organizacji i rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Lubinie oraz prof. dr hab. inż. Jarosław Kozuba – Kierownik Katedry Technologii Lotniczych Politechniki Śląskiej. Symbolicznego poświęcenia pasa startowego wraz z infrastrukturą na lotnisku PWSZ w Chełmie dokonał ks. Marian Pasieka proboszcz Parafii pw. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach.

Droga startowa o sztucznej nawierzchni o długości 1020m i szerokości 30m została wyposażona w oświetlenie nawigacyjne krawędzi, progu i końca drogi startowej oraz system PAPI (tj. system precyzyjnego podejścia do lądowania w obu kierunkach). W ramach inwestycji został także wybudowany darniowy pas drogi startowej o wymiarach 800 x 50m oraz heliport wraz z oświetleniem nawigacyjnym, a także drogi kołowania łączące drogę startową z płytą przed hangarem, stacją paliw oraz heliportem. Wszystkie te elementy tworzą całość całego systemu, niezbędnego do zapewnienia bezpieczeństwa w trakcie wykonywania operacji lotniczych, w tym także nocą. Betonowa nawierzchnia pasa startowego umożliwi operowanie z lotniska Depułtycze Królewskie, wszystkim typom statków powietrznych wykorzystywanych w procesie wyszkolenia lotniczego. W szczególności dotyczy to samolotów wielosilnikowych z wysuwanym podwoziem. Dzięki tej inwestycji Uczelnia poszerzy zakres prowadzonych szkoleń.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.