31 maja obchodziliśmy jubileusz 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Starych Depułtyczach. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach, a następnie przeniosły się na boisko przy Akademickim Centrum Współpracy Transgranicznej, gdzie zgromadzili się druhowie, zaproszeni goście honorowi oraz mieszkańcy gminy.
Na zaproszenie odpowiedzieli m.i.: dr Krzysztof Grabczuk Poseł na Sejm RP, prof. dr hab. Józef Zając Senator RP, Łukasz Krzywicki Radny Rady Miasta Chełm, reprezentujący Krzysztofa Komorskiego Wojewodę Lubelskiego, Zdzisław Szwed Radny Sejmiku Woj. Lubelskiego, reprezentujący Jarosława Stawiarskiego Marszałka Woj. Lubelskiego, Andrzej Derlak – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Chełmskiego, reprezentujący Piotra Deniszczuka Starostę Chełmskiego, prof. ucz. dr Beata Fałda – Rektor PANS, dr Jacek Kosiński – Kanclerz PANS, st. bryg. Wojciech Chudoba – Komendant Miejski PSP w Chełmie, ppłk. Sławomir Olszewski – Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Dorohusku, mł. insp. Jarosław Chmielewski – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Chełmie.
Podczas części oficjalnej wręczono odznaczenia zasłużonym strażakom. Odznaczenia wręczali dh Zbigniew Narolski – członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego OSP RP, starszy brygadier Wojciech Chudoba – Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie, Mirosław Mysiak – Prezes OSP Stare Depułtycze oraz Wiesław Kociuba Wójt Gminy Chełm.
Złotym Znakiem Związku uhonorowano Ochotniczą Straż Pożarną w Starych Depułtyczach oraz dh. Mirosława Mysiaka. Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza otrzymał dh Edward Pietraś.
Złote Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Ireneusz Makaruk (OSP w Starych Depułtyczach), Marcin Chomiak (OSP w Starych Depułtyczach), Marcin Piekaruś (OSP w Starych Depułtyczach), Maciej Żółciński (OSP w Starych Depułtyczach), Paweł Modzelewski (OSP w Starych Depułtyczach), Eugeniusz Daraż (OSP w Weremowicach).
Srebrne Medale Za Zasługi Dla Pożarnictwa otrzymali: Piotr Milaniuk (OSP w Starych Depułtyczach), Kamil Kuśniewski (OSP w Starych Depułtyczach), Jacek Hurko (OSP w Weremowicach), Łukasz Bornus (OSP w Rożdżałowie), Sławomir Pokrzycki (OSP w Rożdżałowie).
Brązowymi Medalami Za Zasługi Dla Pożarnictwa wyróżniono: Artura Kubackiego (OSP w Starych Depułtyczach), Rafała Gruszkę (OSP w Starych Depułtyczach), Tomasza Wernera (OSP w Strupinie Dużym), Rafała Palczyńskiego (OSP w Rożdżałowie), Andrzeja Derlaka (OSP w Weremowicach).
Odznakę Strażak Wzorowy otrzymali: Stanisław Rogalski (OSP w Starych Depułtyczach), Andrzej Oleksiejuk (OSP w Starych Depułtyczach), Małgorzata Bukowska-Witos (OSP w Starych Depułtyczach), Łukasz Drzewicki (OSP w Starych Depułtyczach), Marek Klajn (OSP w Starych Depułtyczach), Tomasz Witos (OSP w Starych Depułtyczach), Jacek Bejda (brak jednostki w zestawieniu), Paweł Sztejn (OSP w Rożdżałowie), Hubert Mroczek (OSP w Rożdżałowie).
Wręczono również Medale za Wysługę Lat oraz Pamiątkowe Medale z okazji Jubileuszu 100-lecia OSP Stare Depułtycze.
Wyjątkowym akcentem uroczystości było symboliczne przekazanie OSP Stare Depułtycze nowego pojazdu ratowniczo-gaśniczego Renault Master. Pojazd został zakupiony przez Gminę Chełm przy wsparciu Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej, a kluczyki wręczyli Wiesław Kociuba Wójt Gminy Chełm oraz Artur Kubacki Zastępca Wójta Gminy Chełm.
Podczas części artystycznej, scena została przejęta przez Orkiestrę Dętą, Zespół VOCALIA, Zespół Pieśni i Tańca UHERZACY oraz Zespół PAULINKI. Nie zbrakło również atrakcji dla najmłodszych – w tym mamy nadzieję, przyszłych druhen i druhów Ochotniczych Straży Pożarnych naszej Gminy