Ambasadorzy z całego świata w gminie


Na zaproszenie władz rządowych i samorządowych w dniach 6-8 października na terenie województwa lubelskiego gościli szefowie misji dyplomatycznych z ponad trzydziestu państw z różnych stron świata akredytowani w Polsce.

 

 W pierwszym dniu pobytu ambasadorowie z osobami towarzyszącymi gościli w Lublinie m.in. na Zamku Lubelskim, gdzie odbyło się uroczyste powitanie, następnie zwiedzali Stare Miasto. W sobotę, drugiego dnia, przed południem wizytowali zakłady Ursus, Fabrykę Cukierków „Pszczółka” oraz zwiedzali  Zamość. W godzinach popołudniowych przybyli na teren naszej gminy do Centrum Studiów Inżynierskich zostali powitani przez rektora PWSZ prof. nadzw. dr hab. inż. Arkadiusza Tofila, wójta Gminy Chełm Wiesława Kociubę oraz prezydent Miasta Chełm Agatę Fisz.

Goście mieli okazje również zwiedzić laboratoria. Następnym punktem wizyty korpusu dyplomatycznego była Biesiada Staropolska na terenie Akademickiego Centrum Współpracy Transgranicznej w Nowych Depułtyczach, którego to Gmina Chełm była współorganizatorem. Na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni Tańca „Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, który potem uczył tańca chętnych dyplomatów. Na stoiskach zaprezentowały się Koła Gospodyń Wiejskich ze Strupina Dużego i Rożdżałowa serwując gościom przepyszne regionalne potrawy i ciasta. Wystawę swoich prac – obrazy, rzeźby, wycinanki i pisanki – zaprezentowała Stanisława Mąka z Rożdżałowa, warsztaty kowalskie prowadził Krzysztof Marczydło z Chełma, a garncarskie Andrzej Kosz i Leszek Kiejda z Pawłowa. Przy kolacji były wspólne śpiewy i tańce.  Spotkania szefów misji dyplomatycznych w Polsce organizowane są cyklicznie w różnych regionach kraju. W naszym województwie takie spotkania miały miejsce w 2000 i 2009 roku.