Seria „Wpisane w historię – wpisane w krajobraz” ma na celu przybliżenie w popularnej formie najciekawszych miejsc Gminy Chełm. W cyklu pojawią się miejscowości o odległej i bogatej przeszłości, cenne obiekty zabytkowe, malownicze krajobrazowo i wartościowe obiekty przyrodnicze, miejsca pamięci narodowej oraz wszelkie inne, które stanowią substancję przyrodniczo-kulturową regionu i decydują o jego walorach krajoznawczych i turystycznych. Zamieszczane w cyklu monografi e skierowane są z jednej strony do mieszkańców Gminy Chełm, aby w pełni uświadomili sobie wartości swojej „małej ojczyzny”, a z drugiej strony do turystów, aby zachęcić ich do odwiedzenia, tego niezwykle ciekawego i oferującego różnorodne atrakcje zakątka Lubelszczyzny i Polski.
Tożsamość społeczna i tradycja kulturowa stanowią oznaki żywotności narodu lub mieszkańców określonego regionu kraju. Nadają indywidualnego charakteru, wyrazistości, często są znakiem rozpoznawczym. Jednocześnie poprzez różne formy wyrazu, jak sztuka np. taniec, malarstwo, rzeźba, poezja, są swoistym i oryginalnym zapisem historii i tradycji. Również w naszym regionie kultura i twórczość ludowa ma nieprzerwany rodowód historyczny, własną specyfikę i dynamikę. Mamy i my takie osoby, którymi możemy się szczególnie szczycić ze względu na niezaprzeczalny wkład twórczy oraz podtrzymanie tradycji.
W słowniku wykorzystano dostępne opracowania historyczne, artykuły z prasy regionalnej, źródła archiwalne (często w wersji internetowej), pamiątki udostępnione przez rodziny oraz materiały zamieszczane na stronach internetowych. W przypadku osób współczesnych istotną rolę odegrały materiały zgromadzone przez pracowników Urzędu Gminy Chełm (często w formie rozbudowanych ankiet). Za ich uporządkowanie i wybór (czasami pewnie dyskusyjny) odpowiada autor. Ostatecznie w publikacji zamieszczono biogramy i notki biograficzne 270 osób i chociaż jest to liczba znacząca, to niewątpliwie daleka od kompletności. Redaktor wydawnictwa w pełni zdaje sobie sprawę, że wiele ważnych postaci lub informacji o umieszczonych w słowniku osobach, nie znalazło się w publikacji i ma oczywiście nadzieję, że spora część zaprezentowanych biogramów zostanie z czasem uzupełniona lub zweryfikowana przez uważnych czytelników, posiadających takie dane (szczególnie mam na myśli rodziny). Być może pozwoli to na przygotowanie w niedalekiej przyszłości drugiego wydania Słownika biograficznego gminy Chełm. (Zbigniew Lubaszewski )