Szkoły z terenu Gminy Chełm przyłączyły się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta B. Komorowskiego w roku 2012. 12 września 2023 r. w Szkole Podstawowej w Stołpiu zorganizowano Narodowe Czytanie powieści Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”. W tym kulturalno -literackim wydarzeniu wzięli udział rodzice i zaproszeni goście:

Wiesław Kociuba wójt Gminy Chełm, Artur Kubacki przewodniczący Rady Gminy Chełm, radni Tadeusz Szachoń i Michał Sawicki, Agata Bazalin przewodnicząca Rady Rodziców, ksiądz Marek Żyszkiewicz Jolanta Krop dyrektor Biura Obsługi Szkół, Ryszard Mielniczuk dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu. Oryginalna forma przedstawienia staropolskich zwyczajów, spotkała się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem widzów. Z tej okazji został zorganizowany Konkurs Literacko – Plastyczny „Przyroda – kraina szczęśliwości w utworze „Nad Niemnem”. Dyplomy i nagrody otrzymali uczniowie w kategorii kl. IV – V: Maja Adamiak, Kornelia Łokińska i Wiktoria Korneluk. W kategorii kl. VI – VIII: Oskar Dąbrowski, Szymon Narewski, Pola Pełczyńska, Anna Kiraga. Uroczystość i konkurs literacko – plastyczny przygotowały nauczycielki  Marzena Mazurek – Dymczyk, Magdalena Laskowska,  Maria Łuczak i Monika Studzińska pod czujnym okiem dyrektor szkoły Małgorzaty Mielniczuk. Również 12 września Narodowe Czytanie odbyło się w Szkole Podstawowej w Uhrze. Zaproszeni goście Lucjan Piotrowski Zastępca Wójta Gminy Chełm, nauczyciel Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie, Robert Gałan Prezes Chełmskiej Grupy Literackiej ,, Lubelska 36”, Anna Cichosz Dyrektor SP w  Uhrze, Jolanta Kuczyńska- Sieciechowicz bibliotekarka SP w Uhrze oraz uczniowie Bartłomiej Fajman, Aleksandra Winiarczyk, Maja Kuryło, Alan Kubajka przybliżyli zebranym słuchaczom folklor, szlacheckie zwyczaje i przede wszystkim historię Rzeczypospolitej poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, a jako szkoła nosząca imię  Romualda Traugutta, szczególnie pamiętamy z historii, że to Eliza Orzeszkowa ukrywała w swoim majątku naszego patrona.  Pisząc powieść ,,Nad Niemnem” potraktowała ją jako hołd złożony bohaterom Powstania Styczniowego. Piękną i wzruszającą uroczystość przygotowały  Iwona Blicharz i Edyta Fajman. Prezentację Przemysław Plewiński.