Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W dniu 29 sierpnia 2021 r. na obiektach sportowych Klubu Sportowego Gminy Chełm „KŁOS” odbył się XXI Turniej Piłki Nożnej Dzikich Drużyn o Puchar Wójta Gminy Chełm.
W zawodach udział wzięło 5 drużyn, które rywalizowały w systemie gry każdy z każdym. Losy zwycięstwa w zawodach ważyły się do ostatniej kolejki. Ostatecznie najlepszą drużyną okazał się Orzeł Srebrzyszcze, który zdobył 10 pkt w 4 meczach, poniżej pełna klasyfikacja:

Gmina Chełm też kibicowała! 9 sierpnia na parkingu w Rudce wspólnie z mieszkańcami, Gminnym Klubem Kolarskim Peleton Okszów oraz pracownikami Urzędu Gminy Chełm i Dubienka witaliśmy zawodników wyścigu Tour The Pologne. Było głośno i wesoło, a sportowe emocje udzieliły się wszystkim uczestnikom.

Maratony Kresowe w Gminie Chełm wystartowały po raz jedenasty. Zwycięzcą jedenastej edycji Maratonu Kresowego O Niedźwiedzi Pazur na Pagórach Chełmskich, dokładnie w Janowie,  został Pomian Szymon (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier). W głównym wyścigu kobiet rozegranym na dystansie Peleton CST Półmaraton wygrała Rowińska Zofia (MTB SUWAŁKI).

Motocykle Lublin - Enduro Race. Miejsce: Gmina Chełm, tor Motocross Żółtańce. Data: 31 maja 2021.

Wieża z gródkiem – jeden z najlepiej zachowanych i najstarszych we wschodniej Polsce zabytków, była badana wielokrotnie już od 1909 roku przez Pawła Pokryszkina i Fiodora Korałłowa. W latach 1976-1978 prace prowadziła Irena Kutyłowska, a jej rozprawa doktorska stała się punktem wyjścia dla wielu opracowań naukowych. W 1996-1997 badania od strony północnej, głównie w fosie prowadzili Tomasz Dzieńkowski i Stanisław Gołub. W latach 2003-2004 roku zespół pod kierunkiem prof. Andrzeja Buko, z udziałem T. Dzieńkowskiego i S. Gołuba wykonał interdyscyplinarne badania, zakończone wydaniem monografii i książki popularnonaukowej.

14 sierpnia, w sobotę, w Wojniakach w rocznicę odsłonięcia Tablicy Pamięci Mieszkańcom Wojniak odbył się festyn rodzinny. Na program składały się m.in. wystąpienia Wiesława Kociuby wójta Gminy Chełm, Kazimierza Michalskiego sołtysa wsi Wojniaki oraz ks. Mariana Pasieki, którzy wspominali ten historyczny dzień w roku 2019. Następnie odbyła sie projekcja filmu z uroczystości odsłonięcia Tablicy oraz złożenie wiązanki pod Tablicą.