Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

15 sierpnia, w ramach gminnych obchodów 160 Rocznicy Powstania Styczniowego, odbyły się uroczystości związane z 160 Rocznicą Bitwy pod Depułtyczami. Obchody rocznicy rozpoczęły się Uroczystą Mszą Św. w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Nowych Depułtyczach

koncelebrowaną przez ks. Mariana Pasiekę. Następnie pod Pomnikiem Powstańców Styczniowy delegacje samorządu gminnego, oświaty gminnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia „Ćwieków” i „Michalec 1864” - złożyły wieńce. Dalsza część uroczystości, spotkanie historyczne, obyła się przy świetlicy w Starych Depułtyczach. Na tle rekonstrukcji obozu powstańców o samym powstaniu, jak i oczywiście o tej zwycięskiej bitwie, opowiadali Zbigniew Lubaszewski historyk, przewodnik, regionalista, przedstawiciele grup rekonstrukcyjnych Sławomir Rodak ze Stowarzyszenia „Ćwieki” ze Starościna oraz Wiesław Antoniak ze Stowarzyszenia „Michalec 1864”. Były strzały z armaty powstańczej, pokaz musztry oddziału powstańczego z salwami karabinowymi, prezentacja mundurów, broni i strojów z tamtych czasów. Bigos i kiełbaski z powstańczego rusztu dopełniły wrażeń, tym razem smakowych, z tego już historycznego spotkania.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.