Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

Protokół z posiedzenia Komisji Konkursowej Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na fraszkę "O POLITYCZNĄ WAŻKĘ"

W dniu 12.10.2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Fraszkę „O Polityczną Ważkę” zorganizowanego przez Centrum Bibliotek i Kultury w Okszowie pod Patronatem Wójta Gminy Chełm.

Komisja w składzie:

Agata Passent (dziennikarka, felietonistka) - Przewodnicząca, Grzegorz Kalinowski (były dziennikarz radiowy i telewizyjny, twórca filmów dokumentalnych) - Członek, Tomasz Moskal (autor programów publicystycznych, muzycznych i spotkań autorskich) - Członek oraz Ryszard Mielniczuk (dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm) - Członek stwierdziła, że na Konkurs wpłynęło 28 zestawów fraszek zgodnie z Regulaminem. Komisja potwierdziła zgodność tematyki prac z wymaganiami Konkursu tj. korespondowała z obecną sytuacją polityczną w kraju.

Po zapoznaniu się z przesłanymi pracami literackimi Komisja postanowiła przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

I Nagrodę autorowi o godle Kontrast – Artur Kozłowski (Ząbkowice Śląskie).
II Nagrodę  autorowi o godle XYZ – Agnieszka Śliz (Dobroń, woj. łódzkie).
III miejsce autorowi o godle Stańczyk – Henryk Liszkiewicz (Piła).

Wyróżnienia autorom o godłach Falcon - Paweł Tymirski, Warszawa, Mikimat - Krzysztof Arbaszewski, Wyszków, Predator - Witold Słabuszewski, Ublik, Charpi - Andrzej Lewko, Białystok oraz Sowa - Grażyna Antas, Gdynia.

Komisja stwierdza bardzo wysoki poziom nadesłanych prac. W każdym zbiorze można znaleźć fraszkę-perełkę. Komisja gratuluje wszystkim uczestnikom politycznej orientacji i literackich umiejętności.

Nagrodzeni autorzy otrzymają nagrody pieniężne, pamiątkowe statuetki, dyplomy. Wyróżnieni autorzy otrzymają nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Pozostali autorzy podziękowania za udział.

Komisja dziękuje serdecznie autorom wszystkich przysłanych prac i zaprasza do udziału w następnych edycjach Konkursu.

Fraszki Godło Kontrast
Fraszki Godło XYZ
Fraszki Godło Stańczyk

Notki biograficzne Komisji:

Agata Passent - Urodzona w 1973 r. w Warszawie, polska germanistkadziennikarka i felietonistka. Ukończyła filologię germańską na Uniwersytecie Warszawskim; studiowała także na Uniwersytecie Harvarda. Pisze felietony do „Twojego Stylu” (stała współpraca od 1997) oraz Polityki. Prowadziła literacki magazyn w TVN, obecnie o książkach mówi w cyklicznej audycji autorskiej Chili Zet. Współpracowała z Radiem PiN, na którego antenie wygłaszała cotygodniowe felietony pt. „Stacja Warszawa”. Jest założycielką i prezeską Fundacji „Okularnicy” im. Agnieszki Osieckiej, która opiekuje się dorobkiem Agnieszki Osieckiej, między innymi organizuje konkurs na interpretację jej piosenek „Pamiętajmy o Osieckiej”. Wraz z Janem Borkowskim redagowała 10-tomowy (w zamiarze 14-tomowy) Wielki śpiewnik Agnieszki Osieckiej (2004–2009), wydany przez fundację „Okularnicy” i Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest córką Agnieszki Osieckiej i Daniela Passenta.

Grzegorz Kalinowski - Urodzony w 1966 r. były dziennikarz radiowy i telewizyjny, twórca filmów dokumentalnych i teledysków, najbardziej znany z komentowania spotkań piłki nożnej. Nominowany do Telekamer za dziennikarstwo sportowe, ma na koncie także spotkania i rozmowy z politykami, korespondencje wojenne – z Wilna z 1991 r. oraz z wojny w Jugosławii. W roku 2013 podczas długiej choroby rozpoczął przygodę z pisaniem. Powstała wtedy, napisana wspólnie z Wiktorem Bołbą, biografia legendarnego piłkarza Lucjana Brychczego. Współtworzył także biografię Czesława Langa. Jako powieściopisarz zadebiutował w roku 2015 książką „Śmierć frajerom”. Jego kryminał retro „Pogromca grzeszników” trafił do finału wrocławskiej nagrody Wielkiego Kalibru, za awanturniczą serię „Śmierć frajerom” dostał nagrodę Złotego Pocisku dla najlepszej serii historyczno-sensacyjnej, a wojenno-sensacyjna powieść „Granatowy” została wyróżniona przez komendanta Szkoły Policji w Pile. Trwają prace nad przeniesieniem na ekran powieści „Załoga”. Współpracuje z miesięcznikami „Skarpa Warszawska” i „Historia bez Tajemnic”.

Tomasz Moskal - Dziennikarz, DJ, były pracownik Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti w Chełmie swój warsztat szkolił w III Programie Polskiego Radia oraz Tygodniku Chełmskim, gdzie pełnił funkcję Sekretarza Redakcji. Był jednym z tych, którzy tworzyli podstawy programowe Radia Bon Ton, w ciągu 17 lat pracy był tam aktywnym dziennikarzem, Szefem Muzycznym, Redaktorem Naczelnym i Członkiem Zarządu Spółki. Autor wielu autorskich programów publicystycznych i muzycznych, współpracował także z Super Tygodniem Chełmskim. Po rozstaniu z radiem był współwłaścicielem Grupy Express Chełmski, wydawcy tygodnika "Express Chełmski", internetowego Radia Express oraz portalu lokalnego "Express Online". Pisał o kulturze dla koduj24.pl Magdy Jethon, a w ciągu ostatnich kilku lat w ChBP zorganizował i prowadził szereg spotkań autorskich. Jest także autorem Klubu Dobrego Filmu, programu telewizyjnego „Rozmowy po Chełmsku” i właścicielem dbającej o reklamę, PR i wizerunek MEG Pro. Obecnie tworzy cykliczną audycję autorską w Radiu Impuls. 

Ryszard Mielniczuk - urodzony w 1961 r., dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Gminy Chełm, animator kultury, malarz, muzyk. Założył Kabaretu „Dunia”, w którym był aktorem, autorem tekstów i piosenek, muzykiem, reżyserem, scenarzystą. Od 2000r. jest redaktorem naczelnym Biuletynu Informacyjnego „Głos Gminy Chełm”. Uprawia również malarstwo, rysunek, grafikę komputerową i użytkową.

 

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.