10 października 2023 r. w Krasnostawskim Domu Kultury odbył się finał XXVII Przeglądu Twórczości Ludowej. W trakcie otwarcia przeglądu podkreślono rolę, jaką realizacja Przeglądu odgrywa w popularyzacji i dokumentacji zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej czy integracji środowiska artystycznego.

Doceniono samą kulturę ludową i jej twórców zaznaczając, jak bardzo są istotni w procesie krzewienia tradycji wśród kolejnych pokoleń Polaków. Podziękowano organizatorom oraz samorządom i instytucjom wspierającym wydarzenie. Wyraźnie zaznaczono, że realizację Przeglądu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. W dalszej kolejności Dyrektor KDK podsumował tegoroczną działalność twórców ludowych z powiatów krasnostawskiego, chełmskiego i włodawskiego. Odczytując protokół z pracy jury, zainicjował wręczanie nagród. Nagrody pieniężne i rzeczowe trafiły do twórców w 10 kategoriach - rzeźbiarstwo, malarstwo, hafciarstwo, koronkarstwo, plastyka zdobnicza, plastyka obrzędowa, wycinankarstwo, plecionkarstwo, tkactwo, twórczość ludowa stylizowana.

W dwóch kategoriach wysokie miejsce zajęła mieszkanka Rożdżałowa Stanisława Mąka. Artystka zdobyła nagrody w kategorii Rzeźbiarstwo i Malarstwo. Tegoroczny sukces w przeglądzie dopełnia dorobek artystyczny laureatki najważniejszej dla twórcy ludowego   - nagrody im. Oskara Kolberga.

W kategorii „twórczość ludowa stylizowana” nie przyznano I nagrody.  Ponadto komisja konkursowa pod przewodnictwem Pawła Onochina (koordynator zadań merytorycznych STL) z satysfakcją odnotowała pojawienie się ginącej dyscypliny jaką jest bednarstwo i postanowiła przyznać nagrodę specjalną Januszowi Kopniakowi. Prace zgłoszone do XXVII Przeglądu Twórczości Ludowej przez miesiąc będzie można oglądać w ramach wystawy pokonkursowej w Galerii KDK.

Tego dnia rozstrzygnięto również jubileuszowy XXV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”. Tutaj zwyciężczynią została mieszkanka Gminy Chełm Krystyna Igras. Jury, któremu przewodził Donat Niewiadomski (STL) wyróżnieniami specjalnymi uhonorowało Danutę Perestaj i Henrykę Dederko za utwory poświęcone patronce konkursu – Sabinie Derkaczewskiej. Z nagrodzoną poezją ludową można zapoznać się w folderze „XXVII Przegląd Twórczości Ludowej", który obok wystawy stanowi podsumowanie wydarzenia.  Znajduje się w nim również tekst Donata Niewiadomskiego pt. „Kreśliłaś piórem swe szczęście”, traktujący o tegorocznym konkursie.

Na koniec podziękowania twórcom i organizatorom złożyli Edward Pikuła – Prezes krasnostawskiego oddziału STL oraz Marta Dolepska – Przewodnicząca Klubu Twórców Ludowych przy KDK.

Organizatorem „XXVII Przeglądu Twórczości Ludowej” był Krasnostawski Dom Kultury. Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2023. Medialnie wydarzenie wsparły: Nowy Tydzień, Super Tydzień Chełmski i Radio Bon Ton.

Przegląd Twórczości Ludowej ma charakter cykliczny i stanowi podsumowanie rocznej działalności artystycznej osób realizujących swoje pasje w różnorodnych obszarach sztuki ludowej. Ma na celu promowanie twórczości ludowej i zachęcenie twórców z regionu Lubelszczyzny do kontynuacji uprawiana dziedzin z zakresu tradycyjnego rękodzieła.

Lista laureatów:

Twórczość ludowa stylizowana:

Wyróżnienie: Irena Zdebska-Blim

Wyróżnienie: Jolanta Czwalik

XXV Konkurs Poetycki im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat”:

I NAGRODA :

Krystyna Igras, godło „Stokrotka” - za zestaw

II NAGRODA:

Halina Graboś, godło „Biedronka” - za zestaw

III NAGRODA:

Anna Wanda Góra, godło „Anna” - za zestaw

Anna Zalewska-Oleksiuk, godło „NOA81” - za zestaw