Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

Laur zwycięstwa dla Krystyny Igras na XXVI Przeglądzie Twórczości Ludowej w Krasnymstawie. Poetka z Pokrówki okazała się najlepsza w konkursie poetyckim spośród 16 biorących udział artystów.

Krystyna Igras - poetka i  malarka, mieszkanka Pokrówki. Od wielu lat zajmuje się poezją, w  której opisuje otaczającą przyrodę, poznanych ludzi oraz przywołuje pamięć o  kresach. Od 2007 r. wydaje regularnie tomiki poezji (m.in. Żyć znaczy kochać, Na orlich skrzydłach, Śpiew wiatrów, Kresowy śmiech kukułki, Magia życia, Kufer wspomnień z  gałązką rozmarynu, W  zakątkach Bugu, Dlaczego Chełmskie Pagóry śpiewają). Jej wiersze były także zamieszczane w  licznych antologiach oraz lokalnej prasie. Zdobyła również szereg wyróżnień w konkursach poetyckich, m.in. w Ogólnopolskich Konkursach Poetyckich „U progu Kresów” w  Chełmie (2007, 2009, 2010, 2011, 2012), I  nagrodę w  konkursie poetyckim „Juliusz Słowacki” (Łódź 2010), wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim i Literackim „O autentyczną wiarę” (Mszana Dolna 2011, 2015, 2017, 2018) oraz II nagrodę w VIII Wojewódzkim Konkursie Literackim (Lublin 2012). Należy do Stowarzyszenia Twórców Kultury Nadbużańskiej im. Janusza Kalinowskiego oraz grupy poetyckiej ,,Nadbużańska Fraza” we Włodawie. Od 2011 r. uprawia także malarstwo, ukazując piękno nadbużańskiej przyrody. Jej obrazy były prezentowane na wystawach w  Chełmie, Okszowie, Włodawie i  Kodniu. Uczestniczyła także w  licznych plenerach i  warsztatach malarskich. Do ostatnich sukcesów artystki należy zaliczyć XVII Międzynarodowy Konkurs Poetycki i literacki im. Ks. kan. Józefa Jamroza Kapłana Męczennika „O autentyczną wiarę” i „O ludzkie serce człowieka” w Mszanie Dolnej, na którym zdobyła II nagrodę w kategorii poezja.  Zagadnienia podejmowane przez p. Krystynę w poezji to bardzo często głęboka refleksja nad otaczającą rzeczywistością w iście artystycznym wykonaniu.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.