Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

13 lipca na wniosek Wiesława Kociuby wójta Gminy Chełm została zwołana Sesja Rady Gminy Chełm dotycząca bardzo ważnych spraw:

  • braku  realizacji postanowień porozumienia (z października 2021 r.) w sprawie rekompensat ze strony Miasta Chełm na rzecz Gminy Chełm za utracone dochody z tytułu zmiany granic administracyjnych,
  • podjęcia uchwały o przystąpieniu do procedury zmiany granic administracyjnych Gminy Chełm, polegającej na włączeniu do Gminy Chełm obszaru obrębu ewidencyjnego nr 31 z Miasta Chełm (dawniej część obrębów ewidencyjnych Pokrówka i Depułtycze Królewskie).

W swoim obszernym wystąpieniu (pełna treść w załączniku) Wójt przedstawił całą historię działań i przedsięwzięć związanych z niemożliwością wyegzekwowania od Prezydenta Miasta Chełm realizacji postanowień porozumienia (chodzi o rozliczenia finansowe). Przy pełnym i otwartym zaangażowaniu ze strony Gminy Chełm w rozwiązanie tego problemu, Prezydent Miasta nie podjął  praktycznie żadnych działań zmierzających do rozwiązania tej sprawy, poczynając od najważniejszej, pełnego poinformowania Rady Miasta Chełm o tematyce problemu.  Druga część wystąpienia dotyczyła podjęcia stosownych działań w celu ponownego przyłączania części gruntów Pokrówka i Depułtycze Królewskie tzw. enklawy, (patrz mapki poniżej), gdzie ma powstać tzw. Europark, czyli strefa ekonomiczno-przemysłowa. Zarówno wójt Wiesław Kociuba, jak i zastępca wójta Lucjan Piotrowski (wystąpienie w załączniku poniżej) przedstawili szereg negatywnych opinii i przeciwwskazań odpowiednich organów (Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego oraz Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej), co do realizacji tego przedsięwzięcia.
W dyskusji zabrali głos również Artur Kubacki przewodniczący Rady oraz  radni Marek Chybiak, Andrzej Lewiński, Janusz Stańkowski przedstawiając bardzo negatywne skutki, braku współpracy i porozumienia z samorządem miasta, mające wpływ na poprawę życia mieszkańców.  

Uchwała o przystąpieniu do procedury zmiany granic administracyjnych Gminy Chełm, polegającej na włączeniu do Gminy Chełm obszaru obrębu ewidencyjnego nr 31 z Miasta Chełm (dawniej część obrębów ewidencyjnych Pokrówka i Depułtycze Królewskie) została przyjęta czternastoma głosami (jednogłośnie).

Wystapienie Wójta Gminy- wystąpienie-wójta.docx

mapka 1mapka 2

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.