Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W niedzielę 24 marca 2024 r. sztandar Szkoły Podstawowej w Stawie na mocy Uchwały Nr 01/03/2024 z dnia 19 marca 2024 r. został odznaczony Złotym Krzyżem Związku Piłsudczyków RP w podziękowaniu za krzewienie idei i czynów Pierwszego Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego. Wydarzenie to miało miejsce w Lublinie, gdzie odbyły się oficjalne uroczystości z okazji Imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 36. rocznicy utworzenia Związku Piłsudczyków w Polsce.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Archikatedrze Lubelskiej. Następnie Piłsudczycy, Poczty Sztandarowe, Władze Wojewódzkie i Samorządowe oraz zaproszeni goście z towarzyszeniem orkiestry przemaszerowali ulicą Królewską i Krakowskim Przedmieściem do Placu Litewskiego. Tam odbyła się główna część uroczystości. Dekoracji sztandaru dokonał Prezes Zarządu Krajowego Związku Piłsudczyków RP Generał Związku Stanisław Władysław Śliwa.

Delegacji Szkoły Podstawowej w Stawie przewodniczył dyrektor Pan Dariusz Mielniczuk. Przedstawiciele społeczności szkolnej otrzymali wielkie wsparcie i opiekę ze strony członków Związku Piłsudczyków Oddziału Chełmskiego: porucznika Stanisława Kuć, kapitana Stefana Sakowskiego, podporucznik Jadwigi Kędzierawskiej oraz podporucznik Sabiny Czerwińskiej. Uczestnikami tego wydarzenia były również Pani Marianna Sakowska i Pani Bożena Kuć.

Sztandar Szkoły Podstawowej w Stawie może się poszczycić piękną historią. Jego początki sięgają 1934 r. Lata wojenne przetrwał dzięki ofiarności nauczycielki p. Apolonii Józiuk, która z narażeniem życia, z wielką pieczołowitością przechowała sztandar dla następnych pokoleń uczniów Szkoły Podstawowej w Stawie. Pani Apolonia Józiuk zapisała w kronice szkolnej: „Zawsze w życiu kierowałam się dewizą Jadwigi Młodowskiej mojej dyrektorki seminarium nauczycielskiego, które ukończyłam: „Idź i czyń”. Uczyła nas, że bez względu na to, gdzie nauczyciel znajdzie się, ma walczyć o swój sztandar.”

Sztandar do dzisiaj uświetnia wszystkie ważne uroczystości. Jego zadanie przejmie wkrótce nowy sztandar, a związane jest to z tym, że od 1 kwietnia 2024 r. szkoła będzie funkcjonowała pod zaszczytnym patronatem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.