Na podstawie uchwały Nr XXXIX/361/2021 z dnia 29 października 2021 r. w sprawie zasad i  trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie Gminy Chełm w  przedmiocie zmiany granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm, polegającej na  wyłączeniu z gminy Chełm, części obszarów obrębów ewidencyjnych: Depułtycze Królewskie, Koza-Gotówka, Pokrówka, Rudka i Srebrzyszcze i włączenia ich do miasta Chełm (Dz. Urz. Woj. Lubelskiego z 2021 r. poz. 4402)  w dniach od 20 do 22 listopada odbyły się konsultacje społeczne. Spośród liczby  11 793  mieszkańców gminy Chełm uprawnionych do konsultacji, udział w nich wzięło 2 986 osób, co stanowi 25,32 %. Liczba ankiet konsultacyjnych ważnych to 2 933, co stanowi 98,23 % w odniesieniu do liczby osób, które wzięły udział w konsultacjach. „Jestem za” było 59 osób (2,01%),  „Jestem przeciw” – 2 856 (97,38 %), „Wstrzymuję się”– 18 (0,61 %). Liczba ankiet nieważnych wyniosła 53.