Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin Pauliny Hołyszowej. Szkoła Podstawowa im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym już po raz dwudziesty była organizatorem Gminnego Konkursu im. Pauliny Hołyszowej. W jesiennej edycji konkursu odbył się Gminny Konkurs Wiedzy „Ziemia Chełmska w latach życia Pauliny Hołyszowej (1892-1975)”. Konkurs objęty patronatem Wójta Gminy Chełm miał na celu rozbudzanie zainteresowań historią, przyrodą i kulturą Ziemi Chełmskiej.

Uczestnicy konkursu wzięli udział w teście wielokrotnego wyboru, którego twórcą był znany chełmski regionalista Zbigniew Lubaszewski. Konkurs, który miał formę testu wielokrotnego wyboru. W trakcie obrad komisji konkursowej w składzie: Magdalena Mąka – adiunkt Działu Historii Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i Mariola Kot – nauczyciel historii w Szkole Podstawowej w Stawie,  uczestnicy konkursu pod opieką koordynatora konkursu Jowity Mróz i  Magdaleny Laskowskiej – nauczyciela historii w Szkole Podstawowej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Stołpiu, udali się na spacer edukacyjny. W jego trakcie każdy uczestnik konkursu mógł sfotografować się z figurą Pauliny Hołyszowej znajdującą się przy świetlicy w Strupinie Dużym. Po powrocie do szkoły nastąpiło uroczyste wręczenie nagród i dyplomów w konkursie. Wiesław Kociuba Wójt Gminy Chełm oraz Ewa Grusza dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym – wręczyli laureatom konkursu nagrody rzeczowe.  Uczestnicy, którzy zajęli pierwsze miejsca w obu kategoriach wiekowych otrzymali m.in. grawerowane deski lipowe – z gatunku drzewa, które było ulubionym Pauliny Hołyszowej. Pozostali uczestnicy otrzymali nagrody pocieszenia.
Komisja konkursowa wyłoniła laureatów w dwóch kategoriach wiekowych przyznając następujące lokaty: 
w kategorii klasy IV-VI:
I miejsce – Szymon Flis (SP w Strupinie Dużym, op. Jowita Mróz)
II miejsce – Julia Popek (SP w Stawie, op. Mariola kot)
III miejsce – Anna Kiraga (SP w Stołpiu, op. Magdalena Laskowska)
w kategorii klasy VII-VIII:
I miejsce – Jakub Szpunar (SP w Strupinie Dużym, op. Ewa Grusza)
II miejsce – Alicja Anusiewicz (SP w Stołpiu, op. Magdalena Laskowska)
III miejsce – Grzegorz Manaj (SP w Stawie, op. Mariola Kot)
Zaproszeni goście, uczestnicy konkursu i ich opiekunowie mogli pokrzepić się słodkim poczęstunkiem, ale także obejrzeć wystawę „Wczoraj i jutro” prezentującą fotografie z dwóch przedstawień sztuki Pauliny Hołyszowej „Nasze wesele”, prezentowanej we wrześniu 2021 roku w naszej szkole. Gratulujemy wszystkim laureatom konkursu. Otrzymali oni pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i rzeczowe, a ich opiekunowie – podziękowania za przygotowanie uczniów do konkursu. Nagrody zostały ufundowane przez: Urząd Gminy Chełm i Szkołę Podstawową im. Władysława Broniewskiego w Strupinie Dużym. Nasi goście otrzymali, wykonane przez nauczyciela edukacji przedszkolnej Barbarę Werner, bukieciki z jesiennych liści. Organizatorzy konkursu składają podziękowania za pomoc w organizacji konkursu: Ryszardowi Mielniczukowi dyrektorowi Biura Promocji, Kultury i Sportu Gminy Chełm, Natalii Jędruszczak dyrektorowi Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie oraz  Zbigniewowi Lubaszewskiemu i Magdalenie Mące – pracownikom Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie.

Organizację sal konkursowych i ich dekorację wykonały  Urszula Rudnik, Justyna Dederko, Edyta Koszałka, Marta Zapora i Agata Woźniak. Dziękujemy również zaangażowanym w techniczną stronę konkursu pracownikom obsługi  Zofii Nafalskiej i Sylwii Brzozowskiej. Koordynatorem konkursu była Jowita Mróz.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.