Gmina Chełm

Gmina CHEŁM

Protokół Jury

II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pauliny Hołyszowej „Ziemia moich wierszy” (edycja 2023)

 

Komisja oceniająca w składzie:

Danuta Agnieszka Kurczewicz – poetka, członek Lubelskiego Oddziału Związku Literatów Polskich w Lublinie, redaktorka kwartalnika regionalnego „Głos Pawłowa”,

Waldemar Taurogiński – poeta, publicysta, wydawca książek i publikacji wydawnictwa TAWA, redaktor naczelny pisma „Egeria”,

Henryk Radej – polonista, poeta, publicysta, redaktor pism „Egeria” oraz „Lublin. Kultura i Społeczeństwo” (przewodniczący komisji).

         przyjęła do oceny 56 zestawów wierszy poetów polskich, które nadesłano na konkurs w dwóch kategoriach wiekowych, zgodnie z treścią Regulaminu Konkursu: w I kategorii wiekowej (13 -18 lat) - 3 zestawy; w II kategorii wiekowej (powyżej 18 lat) – 53 zestawy po trzy utwory w każdym. Wszystkie nadesłane prace poddano ocenie, ponieważ  spełniały wymagania regulaminowe.

         Komisja konkursowa II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pauliny Hołyszowej, oceniając nadesłane prace, uwzględniła tematykę konkursu „Ziemia moich wierszy” określoną w regulaminie, a mianowicie: „korespondującą z życiem wsi, obrzędami, tradycjami, związkami z naturą oraz nawiązującą do estetyki twórczości ludowej”. Szczególną uwagę komisja zwróciła na głębię i prawdę poetycką wypowiedzi poetów oraz ich artystyczną formę, przekazującą obrazy dawnej i współczesnej wsi. W związku z powyższym komisja dokonała następującej gradacji wierszy, przyznając następujące nagrody i wyróżnienia według godła.

W I kategorii wiekowej: nagród nie przyznano;

- przyznano wyróżnienie autorowi (godło Gołąb) za wiersz pt. Moje słońca.

W II kategorii wiekowej przyznano:

         - nagrodę II: za wiersze z godłem Klon,

         - nagrodę III: za wiersze oznaczone godłem Truskawkowe pyszności.

Przyznano także dwa równorzędne wyróżnienia dla autorów wierszy z godłem Maja i godłem Wrzos.

         Nagrodę Specjalną za zestaw wierszy poświęconych Patronce Konkursu Paulinie Hołyszowej otrzymuje godło Wiejska dziewczyna.

         Wyróżnienia w tej kategorii otrzymują: godło Optymista mimo woli za wiersz „List do ciotki Pauliny” oraz godło Lis za wiersz „Paulina”.

         Po otwarciu przez Organizatora Konkursu kopert z godłami autorów okazało się, że są to:

- godło Gołąb -  Milena Dawidziuk

- godło Skowronek – Ewa Jowik

- godło Klon – Marek Klamczyński

- godło Truskawkowe pyszności – Ramona Wiora

- godło Maja – Agnieszka Maj

- godło Wrzos – Mariola Kruszewska

- godło Wiejska dziewczyna – Jolanta Michalska

- godło Optymista mimo woli – Tadeusz Haftaniuk

- godło Lis – Adriana Orzeł

         Komisja konkursowa II Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Pauliny Hołyszowej ocenia poziom konkursu jako zadowalający i zachęca Gminę Chełm  do jego kontynuowania, widząc w nim pożyteczną formę artystyczną, ożywiającą ruch literacki ziemi chełmskiej i Lubelszczyzny.

         Członkowie Komisji oraz Organizatorzy Konkursu dziękują wszystkim PT. Autorom za udział w rywalizacji poetyckiej i gratulują laurów poetom nagrodzonym i wyróżnionym.

Informacja o plikach cookie

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies.